aktualności > WPOLITYCE.PL: Mosiński komentuje list Komisji Europejskiej

WPOLITYCE.PL: Mosiński komentuje list Komisji Europejskiej

2019-12-20

- List Komisji Europejskiej do polskich władze jest moim zdaniem nieuprawnioną i poza traktatową ingerencją Komisji w wewnętrzne sprawy jednego z państw członkowskich -powiedział w rozmowie z portalem w Polityce.pl poseł PiS Jan Mosiński, komentując zwrócenie się Komisji Europejskiej w liście do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu o wstrzymanie prac nad projektem ustawy dotyczącym sądów do czasu przeprowadzenia konsultacji.

Jan Mosiński, fot. wpolityce.pl

- Ingerencja Komisji jest nieuprawniona, bo przecież doskonale wiemy, że wymiar sprawiedliwości reformują państwa członkowskie w ramach swoich regulacji prawnych, w tym zwłaszcza ustawy zasadniczej - przypomniał Jan Mosiński.

Poseł podkreślił, że pismo skierowane do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu, nie wpłynie na prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych. - Gdyby tego typu list był skierowany do pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej, to można byłoby się zastanawiać, czy nie powinien być on przedmiotem jakiś obrad. Natomiast nie rozumiem dlaczego Polska, jest adresatem tego pisma, skoro w innych państwach konsekwencje wyciągane wobec sędziów, którzy popełnili delikty dyscyplinarne, są o wiele bardziej restrykcyjne, niż to, co proponujemy w naszej nowelizacji - wyjaśnił. - To jest coś w rodzaju manifestu politycznego, nie chcę mówić dobitniej - dodał.

 źródło: wpolityce.pl "TYLKO U NAS. Mosiński komentuje list Komisji Europejskiej" 20.12.2019