aktualności > PR1: Jarosław Kaczyński: odłożenie wyborów byłoby sprzeczne z konstytucją, nielegalne

PR1: Jarosław Kaczyński: odłożenie wyborów byłoby sprzeczne z konstytucją, nielegalne

2020-04-03

- Dzisiaj nasi przeciwnicy oceniają swoje szanse jako bardzo niewielkie i uważają, że za rok będzie inaczej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do żądań opozycji, by przesunąć termin wyborów prezydenckich.

Jarosław Kaczyński, fot. Polskie Radio PR1

(…)

Prezes PiS mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że nie potrafi zrozumieć postawy opozycji w tej sprawie, gdyż, według konstytucji, wybory powinny odbyć się w wyznaczonym terminie, który może być zmieniony tylko w przypadku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Jednakże, jak argumentował Jarosław Kaczyński, nie zostały spełnione ku temu warunki. – My nie chcemy złamać konstytucji, co oznacza, że chcemy przestrzegać także tego jej przepisu, który mówi o zabezpieczeniu życia i zdrowia obywateli – podkreślił.

Zapewniał przy tym, że proponowane przez PiS wybory korespondencyjne „całkowicie zabezpieczają życie i zdrowie obywateli”. – To są wybory całkowicie bezpieczne, zarówno dla tych, którzy w nich uczestniczą, jak i tych, którzy je organizują i którzy pracują przy przeprowadzeniu aktu wyborczego – zapewniał.  Zdaniem prezesa PiS opozycja, żądając przeniesienia terminu wyborów, liczy, że cały proces wyborczy zacznie się od nowa i ma nadzieję na poprawę notowań swoich przedstawicieli, które są obecnie niskie.

Idzie kryzys

- Wiadomo, że w tej chwili zaczyna się w świecie, a co za tym idzie także i w Polsce, ciężki kryzys ekonomiczny i to takiego typu, jaki dotąd nie występował. I za rok będziemy pewnie w fazie takiej bardzo być może bolesnej walki z tym kryzysem, i to też pewnie jest wzgląd, który jest brany pod uwagę przez opozycję. Chodzi o to, że wtedy ludzie zawsze mają jakieś pretensje do władzy, a dzisiaj ta władza robi wszystko, żeby kryzysowi i jego skutkom, także skutkom społecznym zapobiegać - mówił Jarosław Kaczyński.

- Dzisiaj prawdopodobnie nasi przeciwnicy oceniają swoje szanse jako bardzo niewielkie, a uważają, że za rok będzie inaczej. Czy uważają słusznie? To jest inna kwestia. Być może niesłusznie, ale tak uważają i dlatego chcą za wszelką cenę odłożyć wybory, nawet w takiej sytuacji, kiedy jest wymóg konstytucyjny i jednocześnie pełne zabezpieczenie wobec skutków trwającej w tej chwili w Polsce epidemii - oceniał lider PiS.

 Dobra praca prezydenta

 Komentując wysokie notowania prezydenta Andrzeja Dudy, prezes PiS ocenił, że w trudnej sytuacji, w jakiej z powodu epidemii znalazła się Polska, "po prostu się sprawdza". Dodał przy tym, że we wcześniejszym okresie też cieszył się on wysokim poparciem.  Jarosław Kaczyński powiedział również, że nie ma żadnych przesłanek wskazujących, że w przypadku głosowania korespondencyjnego mogłoby dojść do sfałszowania wyborów. – Tu, przy użyciu różnego rodzaju oznaczeń materiałów wyborczych, sfałszowanie będzie ogromnie trudne – ocenił.

 (…)

 więcej: "Jarosław Kaczyński: odłożenie wyborów byłoby sprzeczne z konstytucją, nielegalne", Polskie Radio PR1, 03.04.2020