aktualności > RZEMIOSŁO. Wideokonferencja z minister Olgą Semeniuk

RZEMIOSŁO. Wideokonferencja z minister Olgą Semeniuk

2021-07-12

Dzisiaj odbyła się wideokonferencja z udziałem Pani Minister Olgi Semeniuk z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Tematem spotkania była kwestia rzemiosła w Polsce w odniesieniu do przygotowywanej nowej ustawy o polskim rzemiośle.

Wideokonferencja miała miejsce w Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych

Kaliskie konsultacje to efekt listu otwartego, który do posłów wystosował Cech Rzemiosł Budowlanych i Różnych. Kilka tygodni temu rozmawiałem z Panią Minister Olgą Semeniuk, która prowadzi kwestie polskiego rzemiosła od strony legislacyjnej i poprosiłem o takie spotkanie dla przedstawicieli kaliskich rzemieślników. 12 lipca udało się zorganizować wideokonferencję. Przypomnę, że to już kolejne rozmowy ze środowiskiem rzemiosła. W poprzedniej kadencji w Krotoszynie wspólnie z krotoszyńskimi rzemieślnikami także zorganizowałem podobne konsultacje, które zostały bardzo dobrze przyjęte.

 Niewątpliwie temat jest bardzo trudny i wypracowanie optymalnych rozwiązań legislacyjnych wymaga zarówno otwarcia obu stron na merytoryczne argumenty, jak i czasu. Od wielu lat obowiązujące przepisy nie przystają do aktualnych problemów, potrzeb, ale także nadziei polskiego rzemiosła.

 Pani Minister przedstawiła informacje dotyczące działań ministerstwa w celu podniesienia prestiżu pracy w zawodach rzemieślniczych, a także odpowiedziała na wiele nurtujących rzemieślników pytań. Pojawiły się również kwestie, które niewykluczone, że zostaną wprowadzone do rozwiązań legislacyjnych. Pod koniec wakacji projekt nowej ustawy ma ponownie trafić do konsultacji społecznych po stronie organizacji samorządu gospodarczego.

Cieszę się, że mogłem pomóc kaliskiemu Cechowi Rzemiosł Budowlanych i Różnych w wymianie argumentów z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii. Dzięki wideokonferencji kaliscy rzemieślnicy mogli bowiem również przedstawić pomysł założenia własnego, lokalnego „Inkubatora rzemiosła w Kaliszu”.

 Wierzę, że dzięki takim spotkaniom istnieje możliwość na realizację działań wzmacniających kształcenie fachowców w systemie „uczeń-mistrz”. Dzięki temu małe i średnie firm rzemieślnicze otrzymują możliwość wpływania na polską gospodarkę i branżę usług. Co jest niezwykle istotne dla gospodarki w ogóle, a tym bardziej w założeniach Polskiego Ładu w drodze wychodzenia z pokowidowej rzeczywistości.

 Zapraszam też do zapoznania się z informacją na stronie Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych w Kaliszu.