aktualności > KALISZ.NASZEMIASTO.PL: Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Wielkopolskiego Centrum Onkologii wspiera kaliską onkologię

KALISZ.NASZEMIASTO.PL: Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Wielkopolskiego Centrum Onkologii wspiera kaliską onkologię

2022-04-28

27 kwietnia w Sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Powstały w lutym 2022 roku Zespół wspiera rozwój tej wielkopolskiej placówki onkologicznej wraz z jej filiami w Kaliszu i w Pile.

Wzrost zachorowań na nowotwory, brak wystarczającej liczby specjalistów, czy zwiększanie liczby badań profilaktycznych, aby można było wykrywać choroby onkologiczne na wczesnych etapach, to wszystko powoduje, że zaangażowaliśmy się poprzez ten Zespół na rzecz pomocy mieszkańcom Wielkopolski, aby mieli możliwość szybszego wykrywania oraz leczenia nowotworów – mówi poseł PiS Jan Mosiński, wiceprzewodniczący Zespołu. – A dzięki Narodowej Strategii Onkologicznej istnieją szersze możliwości w kwestii poszerzania dostępu do leczenia pacjentów onkologicznych.

 Siedzibą Wielkopolskiego Centrum Onkologii jest Poznań, a Kalisz i Piła stanowią filie WCO. – Nasze działania skupiamy na tym, aby pozyskać środki, które pozwolą zakupić do Filii WCO w Kaliszu sprzęt i wyposażenie Pracowni Diagnostyki Nuklearnej – podkreśla parlamentarzysta. – Będziemy wspierać kaliską filię w programie konkursowym w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska w Ministerstwie Zdrowia. Podobne działania podejmujemy na rzecz WCO w Poznaniu i Pile.

 Wielkopolskie Centrum Onkologii planuje, iż w Kaliszu będzie uruchomiona pełna diagnostyka wstępna dotycząca nowotworu piersi, czyli USG, mammografia, czy biopsja gruboigłowa. Natomiast w pilskiej filii planowana jest m.in. wymiana akceleratora do radioterapii.  Jak mówi Jan Mosiński, planowane jest wyjazdowe posiedzenie Zespołu w kaliskiej filii WCO. – Kwestia uzgodnienia konkretnego terminu jest jeszcze przed nami, ale z pewnością będę chciał doprowadzić do takiego, wyjazdowego, posiedzenia Zespołu, aby jego członkowie mogli zapoznać się z działalnością Filii WCO w Kaliszu - zapewnia Mosiński.

 Źródło:  www.kalisz.naszemiasto.pl „Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Wielkopolskiego Centrum Onkologii wspiera kaliską onkologię” 27.04.2022