aktualności > ŻYCIE KALISZA. Jan Mosiński: Rok dobrych inwestycji

ŻYCIE KALISZA. Jan Mosiński: Rok dobrych inwestycji

2023-01-28

Prawie 100 milionów złotych – tyle, zdaniem posła Jana Mosińskiego, dotacji otrzymało nasze miasto do realizowanych w Kaliszu inwestycji. – Te liczby pokazują, jak obecny rząd traktuje mniejsze ośrodki jak Kalisz a jaką politykę realizowali nasi poprzednicy, kiedy gross środków trafiało do dużych aglomeracji – podkreśla

Jan Mosiński, fot. www.zyciekalisza.pl

W 2022 roku w Kaliszu, w dużej części, rządowa „kroplówka” zasiliła inwestycje drogowe. Ale nie tylko. 43 miliony złotych trafiło do miasta w ramach funduszu pokowidowego, 18 milionów z Funduszu Pomocy Ukrainie a ponad 20 mln to środki przeznaczone na dodatki węglowe. – Wspomnieć również należy o dotacjach w ramach polityki społecznej, m.in. o otwartym kilka dni temu Centrum Opiekuńczo Mieszkalnym przy ul. Żwirki i Wigury – przypomniał poseł Jan Mosiński.

– Z instytucji bezpośrednio podległych rządowi, na dodatkowe zadania inwestycyjne, Kalisz pozyskał ponad 15 milionów złotych. Dla porównania warto podać, że na takie zadania, z Urzędu Marszałkowskiego Kalisz otrzymał ... 50 tysięcy złotych. 15 milionów, czterysta tysięcy złotych do 50 tysięcy. To pokazuje skalę wsparcia rządu premiera Mateusza Morawieckiego. I jeszcze jedno – a mianowicie to, że obecny rząd, takich miast, jak Kalisz, nie pozostawia bez wsparcia. Cieszy nas to, że Kalisz przestał być traktowany jako miasto drugiej czy  trzeciej kategorii, które w czasach rządów PO/PSL były jedynie dostarczycielami siły roboczej dla większych aglomeracji. W tym czasie, na większe, rządowe wsparcie nie mogliśmy liczyć. Natomiast w tej i poprzedniej kadencji, miasto Kalisz, dzięki pomocy środków rządowych oraz parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, rozwiązuje wiele problemów, które narastały latami. Mam tu na myśli choćby budynek więzienia przy ulicy Łódzkiej przejęty przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości, budynek Banku Gospodarstwa Krajowego przejęty przez Akademię Kaliską czy rozwiązanie problemu odpadów w Szczypiornie – wyliczył Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza i dodał. – Miasto Kalisz bardzo korzysta na tym, że ma aktywnych parlamentarzystów i aktywnych radnych. To również efekt ogólnej polityki obecnego rządu, który wspiera mniejsze ośrodki a nie traktuje po macoszemu, jak miało to miejsce wcześniej.

Z kolei radny Sławomir Lasiecki, szef miejskich struktur PiS, przypomniał o kilkumilionowej rządowej dotacji do basenu, budowanego na osiedlu Dobrzec.

  W trakcie konferencji padło pytanie o stanowisko polskiego rządu i parlamentu w kwestii objęcia unijną jurysdykcją lasów państw członkowskich UE. – Nie ma na to naszej zgody. Nie ma mowy o tym, żeby Polska oddała zarządzanie substancją i gospodarką leśną brukselskim urzędnikom. Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości jest tu jednoznaczne. Podkreśla to rząd, parlamentarzyści  oraz posłowie Parlamentu Europejskiego z ramienia naszej partii. Będziemy walczyć o to, aby ta decyzja nie była nam narzucona przez Brukselę – zapewnił Jan Mosiński. 

źródło: PP, www.zyciekalisza.pl "Jan Mosiński: Rok dobrych inwestycji", 28.01.2023 r.