aktualności > POLITYKA. Mosiński będzie wyjaśniał prywatyzację w Warszawie

POLITYKA. Mosiński będzie wyjaśniał prywatyzację w Warszawie

2017-05-15

Kaliski poseł, Jan Mosiński, zasiądzie w komisji sejmowej, która ma wyjaśnić kwestie reprywatyzacyjne w Warszawie. Pracami komisji pokieruje Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

31 marca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę powołującą Komisję Weryfikacyjną do spraw tzw. "dzikiej reprywatyzacji w stolicy". Na początku maja jej zapisy weszły w życie. W miniony czwartek, 11 maja, Beata Mazurek, rzeczniczka PiS poinformowała, że wśród czterech - jeszcze kandydatów - na członków komisji, będzie także Jan Mosiński, kaliski poseł i były przewodniczący miejscowej "Solidarności" oraz dr politologii. - Jesteśmy przekonani co do tego, że komisja rzetelnie rozwiąże kwestię tego, co niedobrze w zakresie reprywatyzacji w Warszawie się działo - powiedziała na konferencji prasowej Mazurek.

 

Jak poinformowała premier Beata Szydło, komisji będzie przewodniczył Patryk Jaki. - Jesteśmy przekonani, że właśnie w takim gronie zdeterminowani będziemy walczyli o to, aby podnieść państwo polskie z kolan, które zostało pobite przez mafię reprywatyzacyjną w Warszawie - powiedział Polskiemu Radiu Patryk Jaki. - Jestem przekonany, że ten skład jest gwarancją nie tylko jakości, ale również tego, że państwo odzyska swoją podstawową, najważniejszą funkcję, tzn. będzie potrafiło dbać o ludzi najsłabszych, ale będzie również dbało o sprawiedliwość.

 

Jan Mosiński zapewnia, że komisja nie będzie "sądem kapturowym", ale ma przywrócić poczucie nadziei dla tych mieszkańców stolicy, którzy zostali pokrzywdzeni. - Liczymy na merytorycznych uczestników prac w komisji ze strony opozycji - podkreśla Mosiński. - Natomiast naszym głównym zadaniem jest przywrócenie nadziei tym wszystkim ludziom słabym, o które państwo nie dbało w poprzednich latach.

 

Ustawę "o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa", na podstawie której zostanie powołana Komisja Weryfikacyjna, Sejm przyjął 10 lutego, a 31 marca podpisał Andrzej Duda. Do 19 maja kluby mogą zgłaszać swoich kandydatów (każdy opozycyjny klub ma otrzymać po jednym miejscu), a na kolejnym posiedzeniu Sejmu (24-26 maja) zostaną wybrani członkowie. Pracami komisji pokieruje wiceminister Patryk Jaki.

 

Zgodnie z ustawą Komisja Weryfikacyjna będzie mogła utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną, czyli uznać słuszność zwrotu nieruchomości albo uchylić ją i przekazać do ponownego rozpatrzenia. Może też stwierdzić wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, a wtedy będzie mogła podjąć działania zmierzające do odebrania bezprawnie pozyskanej nieruchomości.

 

11 maja CBA zatrzymało 8 osób, a dzień później wrocławska Prokuratura Regionalna przedstawiła zarzuty dotyczące przestępstw oszustwa o znacznej wartości w związku z tzw. "dziką reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie". Są podejrzani o działanie na szkodę Skarbu Państwa i spadkobierców na kwotę co najmniej 46 milionów złotych. Zarzuty dotyczą nieruchomości w centrum Warszawy, w tym działki w okolicach Pałacu Kultury i Nauki. Od października 2016 roku w Prokuraturze Rejonowej we Wrocławiu działa specjalny zespół prokuratorów, który prowadzi śledztwa w tej sprawie. - Obecnie w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu prowadzone są 43 śledztwa dotyczące tzw. dzikiej reprywatyzacji - wymienia Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski. - 135 postępowań dotyczących tego typu przestępczości prowadzonych jest w warszawskich prokuraturach.

(pik)

 

źródło: www.wkaliszu.pl