aktualności > SejmRP: pytanie poselskie z 11.05.2017

SejmRP: pytanie poselskie z 11.05.2017

2017-05-11

Pytania w sprawach bieżących. Posłowie Beata Mazurek, Jan Mosiński, Stanisław Szwed - PiS w sprawie bieżącej sytuacji na rynku pracy na tle innych państw europejskich.

fot. www.videosejm.pl

 

Poseł Jan Mosiński:

 Panie ministrze, moje pytanie dotyczy grupy wiekowej ludzi młodych. Otóż grupa, która najbardziej dotkliwie odczuła skutki ostatniego kryzysu, to właśnie ludzie młodzi. W latach 2009-2013 w rejestrach bezrobotnych pozostawało ponad 400 tys. osób do 25. roku życia, a co piąty zarejestrowany bezrobotny był właśnie w tej grupie wiekowej. Można by powiedzieć, że to i tak dobrze, bo do 2000 r. niemal co trzeci bezrobotny był w tym wieku, ale nasza uwaga powinna być skupiona na pomocy młodym ludziom w możliwie płynnym przejściu z systemu edukacji do pełnego zatrudnienia. W tym kontekście szczególnie ważna jest wczesna aktywizacja młodych ludzi, by ich pierwsze doświadczenia na rynku pracy nie przerodziły się w długotrwałe bezrobocie.

     Dlatego też proszę o wskazanie, w jakiej mierze poprawiła się sytuacja osób młodych, czy nadal to grupa odczuwająca największe problemy na rynku pracy, (Dzwonek) głównie z uwagi na brak doświadczenia zawodowego, czy też może liczba zarejestrowanych w urzędach pracy młodych ludzi systematycznie się zmniejsza. Dziękuję bardzo.

 

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed:

     Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Odpowiadając na to pytanie, patrzę również na galerię, gdzie mamy dużo młodych ludzi, których na pewno sytuacja na rynku pracy ludzi młodych szczególnie interesuje. Warto podkreślić - w pierwszej części tej wypowiedzi o tym mówiłem - że sytuacja, jeśli chodzi o stopę bezrobocia wśród młodych ludzi, poprawia się. Jeszcze w 2013 r. wynosiła ona ponad 27%, byliśmy na poziomie średniej w Unii Europejskiej. W 2016 r. mamy 17%, czyli ta stopa bezrobocia zmniejszyła się wśród ludzi młodych o 10%. W Unii Europejskiej jest wyższa. My tutaj dorównujemy tym państwom, które mają niższe bezrobocie. Co jest też tutaj ważne, to jest oczywiście kwestia związana z tymi środkami, które przeznaczamy na wsparcie młodych ludzi. Mówiłem o programie do 30. roku życia, czyli że pracodawca, zatrudniając młodego człowieka przez rok, może skorzystać ze wsparcia do wysokości minimalnego wynagrodzenia w formie płacy, jak również składki ubezpieczeniowej zarówno na ubezpieczenie społeczne, jak i zdrowotne. Obowiązkiem pracodawcy jest tego młodego człowieka przez następny rok zatrudniać. To jest dobry instrument, on jest rozpisany na 3 lata. W tegorocznym budżecie jest ponad miliard złotych na to działanie, w przyszłorocznym również. Z informacji, które do nas wpływają, wynika, że ten program cieszy się dużym zainteresowaniem. Również w tym zakresie dotyczącym ludzi młodych można powiedzieć o bonach szkoleniowych, czyli o możliwości skorzystania z funduszu szkoleniowego. Bardzo popularna jest też forma bonu stażowego, bonu zatrudnieniowego czy bonu na zasiedlenie.

     Jakie są zamierzenia w tym zakresie? Co resort zamierza zrobić? Chcemy wspólnie z ministerstwem edukacji - wynika to również z reformy szkolnictwa - bardziej zaktywizować, wzmóc szkolnictwo zawodowe, aby te środki, które przeznaczamy w ramach Funduszu Pracy, kierować do młodych ludzi już na etapie, kiedy kończą szkołę, żeby nie trzeba było ponownie ich przeszkalać przez urzędy pracy.

     Jeśli chodzi o wzmocnienie szkół branżowych, to tutaj wspólnie z ministerstwem pracujemy nad takimi rozwiązaniami, które pomogą młodym ludziom podejmować decyzje na etapie ukończenia szkół średnich czy na studiach wyższych, żeby młody człowiek miał też świadomość, jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Do tej pory zmorą młodych ludzi było to, że ucząc się, niejednokrotnie mieli już świadomość, że na rynku pracy miejsc pracy nie ma. Dlatego trzeba to zmienić i te działania, które podejmujemy wspólnie z ministerstwem edukacji, idą w tym kierunku, aby młodzi ludzie, którzy będą się kształcić, mieli też świadomość, na jakie zawody, na jakie miejsca pracy mogą (Dzwonek) w przyszłości liczyć. Dziękuję bardzo.

 

źódło: youtube/videosejm